ЛГБТК+ спектр в усіх проявах: які бувають орієнтації та що важливо про них знати
Сексуальна орієнтація — це один із компонентів людської сексуальності, який визначає те, хто приваблює людину сексуально, емоційно та романтично. Крім гетеросексуальності та гомосексуальності існують й інші види сексуальної орієнтації. У них ми й розберемося.
Усі орієнтації та їх значення: короткий лікнеп
Сексуальні орієнтації — це не те питання, в якому можна легко і швидко розібратися. Наприклад, раніше вважалося, що сексуальна орієнтація суворо залежить від статі партнера, який приваблює людину. Та й термінологія, яка використовується для опису сексуальної орієнтації, згодом змінилася, пише verywellmind.com.
Сексуальні орієнтації чи переваги: як правильно
Зазначимо, що раніше крім терміна "сексуальна орієнтація" використовувався і термін "сексуальні переваги", але він не передає всього сенсу орієнтації і навіть спотворює його. Річ у тому, що сексуальні уподобання мають на увазі, що людина сама вибирає, хто її приваблює сексуально. Але сексуальна орієнтація — це не вибір, це просто те, ким є людина.
Більшість людей думають, що сексуальна орієнтація зводиться до одного: сексуального потягу. І це, звичайно, велика частина! Але йдеться також про те, з ким людина зацікавлена в інтимних емоційних відносинах. Це може означати секс, але іноді секс взагалі не мається на увазі.
Види орієнтацій
Раніше було прийнято вважати, що орієнтацій всього три: гетеро, гомо та бі сексуальність. Але настав час визнати — ці категорії надто обмежені, а сексуальна орієнтація — це цілий спектр. Наприклад, деякі люди відзначають, що їхня орієнтація змінилася протягом життя, а інші зовсім не хочуть вішати на себе ярлик будь-якої орієнтації.
Але давайте все ж таки розберемося які є орієнтації. Список, який наведений нижче, насправді можна розширити і доповнити, ми перерахували тільки найпоширеніші види орієнтації людей:
Гетеросексуальність: сексуальний, романтичний та емоційний потяг до людей протилежної статі.
Гомосексуальність: сексуальний, романтичний та емоційний потяг до людей тієї ж статі.
Бісексуальність: сексуальний, романтичний та емоційний потяг як до людей своєї, так і протилежної статі.
Асексуальність: представники цього орієнтацій практично не зацікавлені в сексі з іншими людьми. При цьому асексуальність не означає, що людина не зацікавлена у близьких чи інтимних відносинах.
Аромантичність: аромантики не відчувають романтичних почуттів до людей будь-якої статі. При цьому не всі аромантики асексуали і навпаки.
Демісексуальність: сексуальний потяг лише до того, з ким людина відчуває глибокий емоційний зв'язок. Люди, які ідентифікують себе як демісексуали, можуть ідентифікувати себе як гетеросексуали, геї, лесбіянки, бісексуали, пансексуали та інші.
Пансексуальність: вид орієнтації, у якому сексуальний потяг не обмежується статтю чи гендерною бінарністю. Деякі люди також панромантичні, тобто їхні романтичні почуття не обмежуються статтю чи ґендером.
Розуміння своєї сексуальної орієнтації може зайняти все життя. Багато людей знають, яка їхня сексуальна орієнтація, у дуже молодому віці, іншим потрібно більше часу, щоб зрозуміти свої почуття. Адже терміни та процес розуміння сексуальної орієнтації є унікальними для кожної людини.
Раніше ми розповідали про комікс "Мій лесбійський досвід самотності". Головна героїня автобіографічної манги розповідає у тому, як дійшла усвідомлення своєї орієнтації.