Чи існує секс після поранення: досвід українських військових

Секс
Марія Дума

Марія Дума

Редакторка стрічки новин

Ми розповідали про проєкт Resex , присвячений сексуальному життю воїнів, які отримали поранення.  Тема сексу поступово виходить за межі табуйованої зони у всіх аспектах. Але все ще рідко про неї говорять в контексті військових.

Але це наче слон в кімнаті, якого ніхто не помічає. Зараз, під час війни, значна частина українців та українок - військовослужбовці.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:
Related video

Секс - вагома частина життя майже всіх людей. А отже, і військових, адже армія - це зріз суспільства. Військовий Максим Колесніков в подкасті “Сувора догана” для “Громадського” зазначає, що важливо нормалізувати розмови про секс із військовими, адже табуйованість теми викликає проблеми із тим, щоб її обговорювати.

Після повернення з армії — це одна з історій, яка викликає в людей ускладнення. Повернувшися, людина, яка звикає до відсутності сексуального партнера, може відчувати дуже багато проблем. Великі проблеми з тим, щоб про це поговорити. Про це можна розмовляти зі своїми, але всі свої опиняються далеко після повернення. Тому треба розмовляти й про секс, і про стосунки, і про мастурбацію. Про все, що завгодно, щоб допомогти людині адаптуватися, - каже выйськовий.

Ветеран хаб провів дослідження про те, як військові повертаються до сексуального життя після поранення. Команда проводила інтерв’ю з військовослужбовцями/ветеранами, які отримали травму на війні, а також з їхніми партнерками.

Дослідження надало інформацію, яка дозволила розробити практичні рекомендації для військових із травмами та їхніх партнерів чи партнерок. Що логічно, бувають різні сценарії повернення до стосунків та сімейного життя.

Важливим є роль партнера чи партнерки. Інколи військові з пораненням та/або психологічними травмами вважають, що їхні партнери будуть вважати їх непривабливими, сприймати їх як “тягар” тощо. Але відповіді учасників інтерв’ю вказують на протилежне. Звісно, травма може створювати певні виклики для стосунків, але це не робить близьку людину “тягарем”.

Дуже важливий висновок - не варто після поранення “ставити хрест” на поверненні до стосунків і сексуального життя. Фізичні та психологічні складнощі, викликані травмою, можуть впливати і на спілкування з партнером, і на сексуальне життя.

Різними бувають обставини травм та поранень. Від цього залежить шлях та особливості реабілітації. У звіті йдеться, що викликом для стосунків можуть бути перші тижні чи місяці після поранення, але з часом ситуація покращується.

Є речі, які позитивно впливають на відновлення. Серед них вирізняють:

  • відвертість із собою та між партнерами;

  • готовність працювати над відновленням й адаптуватися;

  • розуміння, турбота, підтримка з боку партнера/ки, але без гіперопіки;

  • за потреби — консультація з кваліфікованими психологами, сексологами та лікарями.

ДІЗНАЙТЕСЬ БІЛЬШЕ:

Важливо не соромитися звертатися до спеціалістів. Секс - це важлива частина життя майже всіх людей, незалежно від роду занять, статі, віку тощо. Ми розповідали про особливості сексу під час менопаузи .