Зараз про клітор знають більше, ніж на початку століття. Упередження про жіночий оргазм, про яке ми розповідали, ще подекуди підіймає голову, але загалом не викликає подиву. Наче нікого не дивує той факт, що клітор - це не лише горбок, який ми бачимо зовні, над вагіною.
Це лише головка клітора, сам орган може сягати 10 сантиметрів. Лише у 1998 році австралійська урологиня Хелен О’Коннелл та її команда виявили, що клітор набагато потужніший, ніж вважалось раніше.
Більша частина клітора, як органа, схована - від зовнішньої частини він розгалужується на дві ніжки, які “обіймають” піхву спереду та з боків. Саме тому передня стінка піхви вважається чутливішою - адже через неї, залежно від анатомії, в багатьох випадках можна стимулювати клітор.
Про міти навколо клітора говорить докторка Рена Малік на своєму ютуб-каналі. Вона ще раз наголошує, що вагінального оргазму не існує. Коли жінка відчуває оргазм від проникнення у піхву - це відбувається тому, що насправді стимулюється внутрішня частина клітора.
Крім того, ви, швидше за все, могли зустрічати інформацію про те, що в кліторі є приблизно 8 тисяч нервових закінчень. І саме тому цей орган дуже чутливий. Але насправді число куди більше і оці сакральні “8 тисяч” - не більше, ніж упередження. Докторка Рена називає число “10 тисяч”.
Про це детальніше розповів на своєму каналі “Клятий раціоналіст” популяризатор науки Артем Албул. Зокрема питання викликає те, звідки взялося це число. Насправді ж кількість нервових закінчень в жіночому кліторі справді порахували, але це сталося зовсім нещодавно, а цифра у “8 000” з’явилась від дослідження клітора… корів.
Найімовірнішим першоджерелом тези про “8 тисяч нервових закінчень” Артем називає книгу 1986 року Томаса Лоурі. Там нарахували 7733 нервових закінчень. Але у корів. Це були дослідження домашньої худоби, зокрема саме це число стосувалось клітора корів. І відтоді воно увійшло як певний канон, навіть у наукові статті і закріпилося як майже доведений факт на десятиліття.
Кількість нервових закінчень у жінок порахували не так давно. Хірурги уважно дослідили дорсальний кліторальний нерв. В середньому у ньому нарахували 5 140 нервових закінчень. Таких дорсальних нервів, які забезпечують іннервацію клітора - два.
Відповідно, середня кількість нервових волокон, які забезпечують чутливість клітора становить від 9 852 до 11 086. При цьому йдеться про весь клітор, а не лише про його головку.
Тому це вагомий привід скоригувати своє уявлення про клітор. Адже, скоріш за все, воно засноване на дослідженнях корів.
Що ж до тези, що в пенісі вдвічі менше нервових закінчень, ніж у кліторі - то це ще не спростували, але суто фізіологічно вона не має під собою основи. Про це теж говорить Артем Албул:
В питаннях чутливості важлива не лише кількість нервових закінчень, а і їхня щільність. І, за дослідженнями, саме головка клітора може містити куди більше варіацій щільності нервових волокон, що показує, що деякі зони клітора можуть бути надзвичайно чутливими, тому що там сконцентрована велика кількість нервових закінчень відносно площі.
Є й інші стереотипи, породженні незнанням, і деякі з них значно шкідливіші. Ми розповідали про важливе і огидне упередження, яке заважає нам кохатися.