Довідка - це сексуально, або Як говорити про здоров’я перед сексом
У матеріалі про правила сексу на одну ніч ми особливу увагу приділили питанню безпеки. Адже не хочеться після приємної ночі мати неприємні наслідки. Спробуємо розібратись у тому, як поговорити з потенційним партнером про аналізи та як часто потрібно оновлювати свою “передсексову” довідку.
За даними ВООЗ, щодня інфекціями, що передаються статевим шляхом, заражається понад мільйон людей. Левова частка випадків передачі відбувається через сексуальний контакт: вагінальний, анальний чи оральний секс.
Це може бути складно - говорити з потенційним партнером про довідки, аналізи та його/її секс-історію. Але ця розмова надважлива - передусім, для вас, адже на кону стоїть ваше здоров’я. Деякі хвороби, що передаються статевим шляхом, лікуються, але не всі. Та й задоволення це сумнівне.
Почати говорити про секс-здоров'я може бути складно: нам незручно згадувати про довідки, питати про тестування та розпитувати про секс-історію з минулими партнерами. Проте від цього залежить наше здоров'я, тож займатись сексом набагато спокійніше і приємніше, коли є впевненість у тому, що він безпечний.
Авторка каналу про секс “Ці б***ські історії”, аналізуючи розмови з підписницями, каже, що дівчата часто питають, як не соромитись говорити про здоров’я. Мовляв, "ну я напишу, а він бо-зна що про мене подумає" або "а раптом я його ображу?".
І справді, на запитання про довідку цілком може прилетіти неприємна відповідь. Але тут, за досвідом блогерки, важливо усвідомити дві основні речі:
Секс і довідки: як екологічно говорити про аналізи
Але як же почати розмову про безпеку? Перш за все, варто пам’ятати: ви робите це для свого здоров’я. Також, ініціюючи бесіду, ви показуєте партнеру, що дбаєте не лише про своє здоров’я, а й про його чи її.
“Вперше” разом з секс-терапевткою Лізою Мороз радить розмовляти про тестування та довідки на початку розвитку романтичних або сексуальних стосунків. Особливо якщо це зустріч, яка потенційно може перетворитися в секс "на одну ніч". Проводьте розмову у спокійній атмосфері. Дайте партнерові чи партнерці зрозуміти, що ви поважаєте їхню конфіденційність.
Про що питати?
-
чи проходив співрозмовник перевірку сексуального здоров'я і як давно це було
-
чи завжди він/вона використовує презерватив або інші засоби захисту
-
чи були або є зараз у них ІПСШ та чи лікувалися/ лікуються вони
-
про вподобання у сексі та на яку саме секс-практику ви даєте одне одному активну згоду
Терапевтка навіть пропонує тестування на стандартний набір ІПСШ як цікаву ідею для побачення. Зустрілись, здали кров і сечу, а потім попили кави з круасаном. А ще зайнятись здоров’ям ніколи не пізно.
Пам’ятайте: ця розмова - акт піклування і про себе, і про іншу людину. А якщо співрозмовник так не вважає, то краще спитати себе: а чи справді вам потрібен секс із цією особою.
Які аналізи здавати: правила секс-чекапу
Інфекції часто протікають безсимптомно, але вони можуть мати суттєвий вплив на здоров’я та призводити до ускладнень. Тому регулярні перевірки - запорука вчасного діагностування. Як часто здавати аналізи та які саме, для Wonderzine розповіла гінекологиня Аліна Михайлова.
Перелік аналізів:
-
ПЛР (виділень – для жінок, сечі – для чоловіків) на хламідію, гонорею, мікоплазму геніталіум і трихомонаду;
-
Аналіз крові на гепатит В і на гепатит С;
-
ІФА на ВІЛ-інфекцію
-
Аналіз крові на сифіліс
-
Аналіз на вірус папіломи людини
Частота перевірки на інфекції залежить від того, у якій ви групі ризику. На це можуть впливати такі фактори, як зміна статевого партнера, якщо ви або новий партнер перехворіли на ІПСШ. До факторів ризику також належать вживання ін’єкційних наркотиків та татуювання в несертифікованого майстра.
Аналіз на вірус папіломи людини необхідно здавати раз на 3 роки мінімум, разом із цитологічним дослідженням або ПАП-тестом. Обстеження на вірус простого герпесу не є необхідністю, вважає лікарка.
Оптимально обстежуватись один раз на рік, але все індивідуально. Наприклад, немає необхідності обстеження, якщо не було статевих стосунків протягом року. І, навпаки - якщо було щось із переліченого вище або змінився партнер, обстеження слід зробити раніше, ніж через рік.
Позапланово необхідно перевіритись, якщо мав місце один із факторів ризику, описаних вище. Також приводом здати аналізи можу бути поява симптомів. Це свербіння, печіння, дискомфорт від виділень або якщо вони змінили колір. Підозра на сифіліс супроводжується появою виразки на статевих органах або в роті. Підозра на віл характеризується грипоподібним станом, збільшеними лімфатичними вузлами. Про зараження гепатитами можуть свідчити жовтяниця, підвищення температури, біль у правому підребер’ї тощо. Тоді необхідно здати:
-
через тиждень ПЛР виділень для жінок, а чоловікам ПЛР сечі на хламідію, гонорею, мікоплазму геніталіум і трихомонаду;
-
через 2–9 тижнів кров на гепатит В; через 4–12 тижнів на гепатит С або через 1–2 тижні ПЛР на гепатити;
-
через 8–12 тижнів на ВІЛ-інфекцію;
-
через 3–6 тижнів обстеження на сифіліс.
Зазначені періоди часу є важливими. В діагностиці захворювань велику роль грає врахування інкубаційного періоду.
І так, на світі точно достатньо партнерів, яких розмова про довідку не злякає, а навпаки, переконає у тому, що вони мають справу з людиною, яка дбає про своє та їхнє здоров’я. Також ми розповідали, як обирати презервативи.
Важливо: вся інформація медичної тематики та інформація, що стосується здоров'я, розміщена на сайті Хочу.ua, має виключно інформаційний характер і не є медичними порадами. Будь-які поради медичного характеру, зокрема щодо прийому тих чи інших препаратів, може давати тільки фахівець. Якщо у вас виникли проблеми зі здоров'ям, зверніться до лікаря.